ANO vijesti

Agencija za nadzor osiguranja objavila je prvi Bilten, novu redovnu publikaciju, koja sadrži ekspertske članke analize i preglede aktuelnih tema koje su u fokusu supervizije osiguranja u Crnoj Gori

U okviru aktivnosti koje sprovodi u cilju razvoja djelatnosti osiguranja u Crnoj Gori, Agencija za nadzor osiguranja pripremila je prvi Bilten, novu redovnu publikaciju, koja sadrži ekspertske članke, analize i preglede aktuelnih tema u fokusu supervizije osiguranja.

Teme koje obrađuje prvi Bilten ANO su:

  1. Uvodna riječ – trendovi i izazovi na tržištu osiguranja
  2. Unaprjeđenje regulatornog okvira osiguranja i upravljanja rizicima
  3. Klimatske promjene i osiguranje od prirodnih katastrofa
  4. Osiguranje i tehnologija blokčejna
  5. Upravljanje cyber rizicima u djelatnosti osiguranja – relevantnost i pravci razvoja.

Agencija za nadzor osiguranja će nastaviti da priprema redovne Biltene, sa ciljem doprinosa razvoju kulture osiguranja u Crnoj Gori, kao i transparentne analize i prezentacije tema relevatnih za tržište osiguranja.

Bilten u eletronskom formatu možete preuzeti OVDJE.

Agencija za nadzor osiguranja je, u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, u utorak 26. novembra 2024. godine organizovala treći po redu Dan osiguranja

Agencija za nadzor osiguranja je, u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, u utorak 26. novembra 2024. godine organizovala treći po redu Dan osiguranja, koji je okupio značajan broj učesnika, među kojima su se isticali ugledni predstavnici industrije osiguranja, eminentni članovi akademske zajednice te studenti Ekonomskog fakulteta.

Predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja, Marko Ivanović, u uvodnom obraćanju naglasio je da životna osiguranja predstavljaju osiguranja budućnosti. Osim osnovnog pokrića za slučaj doživljenja i/ili smrti osiguranika, ona nude i širok spektar dodatnih pokrića. Gospodin Ivanović je ukazao na trend značajnog rasta životnih osiguranja u Crnoj Gori, koja čine oko petine ukupne bruto premije osiguranja na crnogorskom tržištu osiguranja, kao i na ulogu životnih osiguravača kao institucionalnih investitora čije ulaganje u obveznice države Crne Gore iznosi oko 122 miliona eura.

Prisutnima se obratio i Dekan Ekonomskog fakulteta, prof. dr Mijat Jocović, uputivši riječi zahvalnosti Agenciji za nadzor osiguranja za saradnju prilikom organizacije ovog događaja, koji je izazvao veliko interesovanje od strane studenata.

U radnom dijelu događaja održana je prezentacija Željka Drinčića, predsjednika Komisije za tržište kapitala, koji je govorio na temu otvorenih investicionih fondova i povezanosti tržišta osiguranja i tržišta kapitala, naročito u kontekstu novih Unit-linked proizvoda osiguranja, nakon koje je uslijedila panel diskusija na temu Životno osiguranje – stanje i perspektive kojom je moderirala Prof. dr Milijana Novović Burić, redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu, a u kojoj su učešće uzeli: Marko Ivanović, predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja, Andrija Pešić, izvršni direktor „Wiener Städtische životno osiguranje“ AD Podgorica, Maja Pavličić, izvršna direktorica „Grawe osiguranje“ AD Podgorica, Boris Đurović, izvršni direktor „Uniqa životno osiguranje“ AD Podgorica i mr Zorka Milić, izvršna direktorica „Lovćen životna osiguranja“ AD Podgorica.

Predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja, Marko Ivanović, osvrnuo se na aktivnosti Agencije u području usklađivanja regulative, posebno ističući izmjene i dopune Zakona o osiguranju. Ove izmjene omogućile su uvođenje novih kategorija distributera u osiguranju, principijelno uređenje ulaganja osiguravača te ukidanje zakonskih ograničenja za ulaganje sredstava osiguravača. Gospodin Ivanović je naglasio da su stvoreni preduslovi za uvođenje novih proizvoda životnog osiguranja s investicionom komponentom, poznatih kao unit-linked proizvodi, koji omogućavaju osiguranicima ulaganje u jedinice otvorenih investicionih fondova. Gospodin Ivanović je ukazao da je Crna Gora pozitivan primjer razvoja tržišta životnog osiguranja, ističući da razvoj digitalnih kanala prodaje, uz postojeće kanale distribucije, predstavlja potencijal za razvoj novih tailor made proizvoda osiguranja.

Predstavnici životnih osiguravača su govorili o ključnim obilježjima najznačajnijih proizvoda životnog osiguranja koji se nude na crnogorskom tržištu, i to kako klasičnog životnog osiguranja, tako i novih proizvoda životnog osiguranja sa investicionom komponentom. Panelisti su se usaglasili da crnogorsko tržište životnog osiguranja, uprkos izazovima s kojima se suočava i koji ga očekuju u budućnosti, posjeduje značajan potencijal za dalji rast i razvoj, te da razvoj tržišta leži u prilagođavanju i inovacijama proizvoda osiguranja, uvođenju novih kanala prodaje, digitalizaciji poslovanja, kao i u unaprjeđenju edukacije građana o značaju osiguranja. Ponuda životnog osiguranja u Crnoj Gori omogućava ulaganje u sigurnu budućnost, kroz kupovinu tradicionalnih ili inovativnih proizvoda, a odabir proizvoda zavisi kako od preferencija osiguranika i njegove sklonosti ka riziku, tako i od dizajna i promocije samih proizvoda životnog osiguranja. Za dalji napredak tržišta ključno je jačanje saradnje svih učesnika, posebno u delu promocije struke, podizanja opšte informisanosti i unapređenja finansijske pismenosti, kako kod mlađih generacija, tako i kod ostalih građana.

Na predmetnoj manifestaciji upriličena je dodjela Godišnje nagrade Agencije za nadzor osiguranja za 2024. godinu za najbolje radove u oblasti osiguranja.

Komisija za dodjelu Godišnje nagrade Agencije za 2024. godinu donijela je odluku da se Godišnja nagrada Agencije za 2024. godinu za najbolji diplomski rad iz oblasti osiguranja dodijeli Kristini Popović za diplomski rad na temu Asimetrične informacije u bankarstvu i osiguranju, koji je odbranila na Fakultetu za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis, Univerziteta Donja Gorica pod mentorstvom prof. dr Milice Vukotić.

U kategoriji nagrade za najbolji magistarski, odnosno master rad Komisija za dodjelu Godišnje nagrade Agencije za 2024. godinu donijela je odluku da se Godišnja nagrada Agencije za 2024. godinu za najbolji master rad iz oblasti osiguranja dodijeli Mileni Jovović za master rad na temu Koncept zavisnih života u životnom osiguranju, koji je odbranila na Matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, pod mentorstvom dr Jelene Jocković.

Za prisutne studente Ekonomskog fakulteta organizovan je Kviz znanja tokom kojeg su odgovarali na pitanja iz oblasti osiguranja, kroz posebno pripremljenu aplikaciju. Najbolji su nagrađeni nagradama koje su obezbijedila društva za životno osiguranje.

Agencija za nadzor osiguranja, u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, organizuje treći po redu Dan osiguranja na Ekonomskom fakultetu

Agencija za nadzor osiguranja, u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, organizuje treći po redu Dan osiguranja, koji će se održati u utorak 26. novembra 2024. godine na Ekonomskom fakultetu.

U okviru predmetnog događaja, nakon uvodnih riječi Marka Ivanovića, predsjednika Savjeta Agencije za nadzor osiguranja i Prof. dr Mijata Jocovića, dekana Ekonomskog fakulteta, planirana je prezentacija Željka Drinčića, predsjednika Komisije za tržište kapitala, na temu Otvoreni investicioni fondovi, te panel diskusija na temu Životno osiguranje – stanje i perspektive, kojom će moderirati Prof. dr Milijana Novović Burić, redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu, a u kojoj će učešće uzeti: Marko Ivanović, predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja, Andrija Pešić, izvršni direktor „Wiener Städtische životno osiguranje“ AD Podgorica, Maja Pavličić, izvršna direktorica „Grawe osiguranje“ AD Podgorica, Boris Đurović, izvršni direktor „Uniqa životno osiguranje“ AD Podgorica i mr Zorka Milić, izvršna direktorica „Lovćen životna osiguranja“ AD Podgorica.

U okviru edukativne komponente događaja predviđeno je organizovanje Kviza znanja za studente, pri čemu će najuspješniji studenti biti nagrađeni prikladnim nagradama pripremljenim od strane osiguravajućih društava za životno osiguranje.

Na predmetnoj manifestaciji biće upriličena i dodjela Godišnje nagrade Agencije za nadzor osiguranja za 2024. godinu za najbolje radove u oblasti osiguranja, a koju Agencija za nadzor osiguranja tradicionalno dodjeljuje povodom Dana Agencije za nadzor osiguranja.

Agendu možete preuzeti OVDJE.

Obavještenje o polaganju stručnog ispita za obavljanje poslova posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju - novembarski ispitni rok 2024. godine

Obavještenje o prijavi za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju možete preuzeti OVDJE.

Informacija o datumu, vremenu i mjestu održavanja stručnog ispita će biti naknadno objavljena na sajtu Agencije za nadzor osiguranja u rubrici Stručni ispiti / Zastupnici i posrednici / Ispitni rokovi.

Za sve potrebne informacije možete se obratiti g-đi Sandi Abdić, sekretarki Komisije za polaganje stručnog ispita, na broj tel: 020/513-502 ili na e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Literaturu koja je potrebna za polaganje stručnog ispita možete pronaći OVDJE.

Obavještenje o polaganju stručnog ispita za obavljanje poslova posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju - septembarski ispitni rok 2024. godine

Obavještenje o prijavi za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju možete preuzeti OVDJE.

Informacija o datumu, vremenu i mjestu održavanja stručnog ispita će biti naknadno objavljena na sajtu Agencije za nadzor osiguranja u rubrici Stručni ispiti / Zastupnici i posrednici / Ispitni rokovi.

Za sve potrebne informacije možete se obratiti g-dinu Dušanu Damjanoviću, sekretaru Komisije za polaganje stručnog ispita, na broj tel: 020/513-502 ili na e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Literaturu koja je potrebna za polaganje stručnog ispita možete pronaći OVDJE.

Održan Okrugli sto na kome je predstavljena Mapa puta za integrisanje akcija za klimatske promjene u aktivnosti sektora osiguranja u Crnoj Gori

Klimatske promjene više nisu udaljena prijetnja, već realnost koja značajno utiče na našu životnu sredinu, ekonomiju i društvenu stabilnost. Toplotni talasi koji obaraju rekorde na kopnu, okeanima i morima, intenzivne kiše, ozbiljne poplave, dugotrajne suše, ekstremni šumski požari, oluje i uragani postaju sve češće i intenzivnije pojave u Evropi i na Mediteranu. Imajući u vidu da je Crna Gora svojom geografskom pozicijom posebno izložena narastajućim klimatskim promjenama, Agencija za nadzor osiguranja je prepoznala svoju jedinstvenu poziciju i odgovornost za rješavanje izazova klimatskih promjena i doprinosu koji bi ovom cilju mogao dati crnogorski sektor osiguranja.

Holistički pristup koji uključuje različite sektore ključan je za ublažavanje rizika klimatskih promjena. Svaki sektor, uključujući i sektor osiguranja, mora težiti usvajanju održivih praksi, a osiguravajuća društva igraju ključnu ulogu u ovom nastojanju promovišući kulturu osiguranja i upravljanja rizicima, ulažući svoja finansijska sredstva u projekte otporne na klimatske promjene i razvijajući proizvode osiguranja koji podstiču otpornost i prilagođavanje klimatskim promjenama.

Kako crnogorski sektor osiguranja igra nezamjenljivu i ključnu ulogu u ublažavanju finansijskog uticaja rizika povezanih s klimatskim promjenama na pojedince, privredu i društvo u cjelini, Agencija za nadzor osiguranja je u saradnji sa UNDP Montenegro, a u sklopu NAP projekta »Unapređenje kapaciteta Crne Gore za integrisanje rizika od klimatskih promjena u planiranje« koji se finansira iz Zelenog klimatskog fonda (GCF), organizovala okrugli sto na kome je predstavljena Mapa puta za integrisanje akcija za klimatske promjene u crnogorski sektor osiguranja, izrađena na osnovi sveobuhvatne analize stanja i procjene kapaciteta u Crnoj Gori. Mapa puta je pripremljena od strane g-đe Nadice Jovanovske Boškovske, eksperta iz oblasti osiguranja angažovane od strane UNDP Montenegro, a u koordinaciji i saradnji sa Agencijom za nadzor osiguranja, te na osnovi podataka i informacija dobijenih od strane društava za neživotno osiguranje, Ministarstva finansija, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Ministarstva unutrašnjih poslova i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.

Kroz temeljno istraživanje i analizu, predstavljena Mapa puta je ponudila odgovore na sljedeća pitanja:

  • Kako učesnici na crnogorskom tržištu osiguranja mogu osmisliti i implementirati lokalno osmišljene niskougljenične politike i strategije u svoje poslovne prakse s ciljem stvaranja djelotvornog okvira i mehanizma za ublažavanje klimatskih promjena?
  • Na koji način crnogorski sektor osiguranja može integrisati različite ekonomske i državne sudionike u nove razvojne modele zasnovane na ESG principima, te koje su prioritetne inicijative potrebne sektoru osiguranja za postizanje nacionalnih ciljeva održivog razvoja?
  • Kako Agencija za nadzor osiguranja može pomoći Vladi Crne Gore u osmišljavanju odgovarajućih politika i zakonskih rješenja s ciljem omogućavanja većeg doprinosa osiguranja u ublažavanju rizika povezanih s klimatskim promjenama?

Uzimajući u obzir crnogorske specifičnosti te najbolju globalnu i evropsku praksu i pristupe u sektoru osiguranja, Mapa puta je ponudila konkretne preporuke odnosno rješenja zasnovana na privatno-javnom partnerstvu i međuinstitucionalnj saradnji, koja se mogu sažeti u sljedećem:

  1. Unaprijediti analitiku klimatskih podataka;
  2. Razviti sveobuhvatan pravni okvir i nacionalne strategije za ublažavanje finansijskih učinaka katastrofa povezanih s klimatskim promjenama;
  3. Formulisati sveobuhvatne ESG smjernice za sektor osiguranja;
  4. Stvoriti osiguravajuće pulove za osiguranje poljoprivrede i osiguranje imovine od prirodnih nepogoda;
  5. Razviti obrazovne kampanje za podizanje svijesti o osiguranju, razmjenu znanja i međunarodnu saradnju.

G-đa Jovanovska Boškovska je naglasila da se rješenja predstavljena u Mapi puta mogu implementirati pojedinačno ili paralelno kako bi se maksimizirao njihov sinergetski učinak. Preduslovi za uspješno sprovođenje ovih rješenja su jaka podrška Vlade Crne Gore i međunarodna saradnja. Uspostavljanjem saradnje sa konkretnim zemljama predloženim u Mapi puta, Crna Gora može ojačati svoje međunarodne veze i steći dragocjeno znanje i iskustvo koje se može koristiti za unapređivanje plana i izbjegavanja potencijalnih problema.

Učesnici okruglog stola među kojima su bili predstavnici osiguravajućih društava, Nacionalnog biroa osiguravača Crne Gore, Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Centralne banke Crne Gore, Privredne komore Crne Gore, UNDP Montenegro te Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore su nakon prezentacije Mape puta iznijeli svoje stavove i viđenja aktuelnog stanja, te pohvalili značaj ove incijative Agencije za nadzor osiguranje i pokretanja akcija integracije rizika klimatskih promjena u aktivnosti crnogorskog sektora osiguranja. Učesnici diskusije su naglasili značaj formulisanja održivih javnih politika koje podržavaju zelenu tranziciju crnogorske ekonomije i značaj sektora osiguranja u formulisanju istih, značaj unapređenja sistemskih baza podataka o klimatskim promjenama radi preciznijeg mjerenja rizika i određivanja cijene osiguranja odnosno reosiguranja, te značaj studijskih posjeta i tehničke podrške koja se može obezbijediti putem međunarodne saradnje.

Direktor Agencije za nadzor osiguranja, mr Branko Barjaktarović, se zahvalio ekspertu na kvalitetnoj analizi, preporukama i predloženim rješenjima, koje će Agencija uzeti u obzir i pokušati ih implementirati u interesu ne samo sektora osiguranja već i cijele zajednice, i prenio stav Agencije da će po ovom pitanju otvoriti prostor za nastavak široke i transparentne diskusije u cilju pronalaženja najboljih rješenja za stvaranje održive budućnosti.

Održan XXII Međunarodni simpozijum sa temom “Transformacija tržišta osiguranja – odgovori na nove izazove”

XXII Međunarodni simpozijum u organizaciji Ekonomskog fakulteta iz Beograda i Udruženja aktuara Srbije održan je u periodu 7-9. juna 2024. godine u hotelu “Izvor” u Aranđelovcu. Aktuelna tema simpozijuma “Transformacija tržišta osiguranja – odgovori na nove izazove” okupila je na jednom mjestu preko 160 domaćih i inostranih renomiranih eksperata iz oblasti osiguranja i aktuarske nauke i prakse. Na plenarnom dijelu simpozijuma izloženo je 20 radova. Izlaganjima referenata obuhvaćeni su ključni izazovi današnjice za (re)osiguravače, koji proizilaze iz nestabilnog makroekonomskog ambijenta, intenziviranih klimatskih promjena, ubrzane digitalne transformacije, promjena preferencija potrošača, sajber prijetnji i promjenljivog regulatornog okvira. Pored plenarnog dijela, na simpozijumu je održana i panel diskusija na temu “Savremeni problemi u praksi osiguranja”, u kojoj su učešće uzeli profesori, predstavnici organa nadzora i stručnjaci iz osiguranja, uključujući pet predsjednika izvršnog odbora društava za (re)osiguranje. Prepoznatljiv po visokom kvalitetu, mjerenom značajnošću teme, renomeom izlagača i raznovrsnošću i interesantnošću njihovih izlaganja, simpozijum je i ove godine podigao kriterijume uspješnosti za još jednu ljestvicu.

 

Obavještenje o polaganju stručnog ispita za obavljanje poslova posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju - junski ispitni rok 2024. godine

Obavještenje o prijavi za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju možete preuzeti OVDJE.

Informacija o datumu, vremenu i mjestu održavanja stručnog ispita će biti naknadno objavljena na sajtu Agencije za nadzor osiguranja u rubrici Stručni ispiti / Zastupnici i posrednici / Ispitni rokovi.

Za sve potrebne informacije možete se obratiti g-đi Spomenki Đalović, sekretarki Komisije za polaganje stručnog ispita, na broj tel: 020/513-502 ili na e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Literaturu koja je potrebna za polaganje stručnog ispita možete pronaći OVDJE.

ANO

Agencija za nadzor osiguranja je regulatorni organ koji je nadležan za nadzor poslovanja društava za osiguranje i drugih pravnih i fizičkih lica koja pružaju usluge u okviru djelatnosti osiguranja.

Opširnije

Kontakt

Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.
+382 20 513 502
+382 20 513 503
Ul. Moskovska 17A M/C1, 81000 Podgorica, Crna Gora

Google map